Styrelsen etc

Kontakt

E-post: kontakt@smmi.se
Telefon: 073-581 99 84
Plusgiro: 46 08 46-9

Styrelsen

Per-Anders Jande
jande@smmi.se

Kerstin Amelin
amelin@smmi.se

Misa Sundvall
sundvall@smmi.se

Jill Selander (suppleant)
selander@smmi.se

Blenda Agell (suppleant)
agell@smmi.se

Joakim Ivarsson (suppleant)
ivarsson@smmi.se

Toivo Jokkala (suppleant)
jokkala@smmi.se

Monica Engstöm (suppleant)
monica@smmi.se

Valberedning

Jonas Norberg, valberedare
norberg@smmi.se

Föreningsrevisor

Martin Smedjeback

Revisorssuppleant

Romuald Bokej

 

Föreningens syfte

Ur Svensk mat- och miljöinformations stadgar: ”Svensk mat- och miljöinformation är en partipolitiskt och religiöst obunden ideell förening. Föreningens syfte är att verka för en hållbar livsstil av hänsyn till människor, djur och det globala ekosystemet. Detta genom att bedriva folkbildning och informera allmänheten om hur matindustrin påverkar miljön och klimatet samt genom att driva politiska krav för miljömässigt hållbarhetstänkande i mat- och miljöfrågor. Föreningen skall speciellt tillhandahålla information och genomföra informations­aktiviteter av sådant slag så att allmänheten med hjälp av informationen enkelt kan minimera sin negativa miljö- och klimatpåverkan och maximera sin positiva miljöpåverkan genom matkonsumtion. Föreningen skall även tillhandahålla information som underlättar för allmänheten att driva politiska krav för miljömässigt hållbarhetstänkande i mat- och miljöfrågor.”